تجربه کاربری (UX) و ۳۰ ابزار مفید آن

نویسنده: برونو لازر

دسته بندی: UI/UX
5 دقیقه زمان مطالعه
1401/02/13
۹ دیدگاه

موفقیت هر کسب و کاری به همسویی اهداف تجاری با نیازهای مشتری بستگی دارد. شما می‌توانید از انواع ابزارهای آنلاین استفاده کنید که به شما در تحقق آن اهداف کمک می کنند. به طور کلی ابزارهای تجربه کاربری (UX) را می توان به سه دسته اصلی تقسیم کرد:

  • ابزارهای پژوهشی :

نگاهی اجمالی به آن چه که کاربران هنگام تعامل با محصول یا خدمات انجام می دهند، داشته باشید، تأثیر تغییرات در طراحی را اندازه گیری و KPI ها را پایش کنید.

  • ابزارهای طراحی:

برای هر ایده‌ای قبل از شروع کدنویسی، یک نمونه اولیه یا پروتوتایپ آماده کنید. این کار برای زمانبندی و برقراری ارتباط با الزامات عالی است.

  • ابزارهای مشارکتی :

روند طراحی را هموار کنید و ارتباط با اعضای تیم و ذینفعان خود را ساده کنید. چون همکاری مشارکتی و دوسویه بهتر از یک سویه است.

در ادامه، فهرستی از ابزارهای مبتنی بر فضای ابری آماده شده است که از شما در کل فرآیند توسعه محصول پشتیبانی می‌کنند. این ابزارها به دلیل تنوع انتخاب شده و هر کدام مجموعه‌ای منحصر به فرد از ویژگی‌ها، قابلیت‌ها و ارزش‌ها را ارائه می‌دهند.

شما می‌توانید از یکی یا ترکیبی از آن‌ها را  برای ارائه تجربه کاربری عالی استفاده کنید.

ابزارهای پژوهشی در تجربه کاربری (UX)

امروزه کسب و کار بدون تحقیق و پژوهش نمی تواند تصمیماتی آگاهانه بگیرد. از طریق دریافت بازخورد از کاربران و تجزیه و تحلیل رفتار آنها می توان تصمیماتی مبتنی بر داده گرفت.

UsabilityTools

وب سایت را از دیدگاه کاربر ببینید یا مستقیماً از آن‌ها بپرسید که چگونه امکان بهبود خدمات وجود دارد؟ این پلتفرم رویکرد کیفی و کمی را ترکیب می کند. Usability Tools با یک پنل پژوهشی با دسترسی به بیش از ۱۰ میلیون نفر در سراسر جهان یکپارچه شده است.

Woopra

داده‌های لحظه‌ای مشتری را ردیابی، تجزیه و تحلیل و اقدام کنید. Woopra به شما کمک می‌کند تا نقاط نرم و آسیب پذیر را در قیف تبدیل خود شناسایی کنید تا بتوانید بعداً آنها را بهبود بخشید. اطلاعاتی که به دست می‌آورید به شما این امکان می‌دهد تا نتایج ابتکارات بازاریابی را اندازه گیری و ROI هر کدام را ارزیابی کنید.

MouseStats

بازدیدکنندگان وب سایت خود را تحت نظر داشته باشید. تمام حرکات موس، اسکرول‌ها، ضربه‌های کلید و کلیک‌ها را به عنوان یک فیلم ببینید. به لطف نقشه‌های حرارتی تعاملی، می‌توانید دریابید که کدام قسمت‌ها در صفحه توجه بیشتری را به خود جلب می‌کنند و کدام بخش کاربران را گیج می‌کند. داده‌های مربوط به بازدیدکنندگان فرم وب به شما کمک می‌کند بفهمید کدام فیلدها باعث ریزش می‌شوند.

Usabilla

آگاه شوید که مردم در هنگام استفاده از سایت شما چه فکر و احساسی دارند. Usabilla بر جمع آوری بازخورد بصری کاربران تمرکز دارد و  به بازدیدکنندگان این اجازه را می‌دهد تا با قرار دادن اشاره و یادداشت‌ها در بالای طرح به سوالات پاسخ دهند. شما می‌توانید کلیک‌ها را انتخاب و مقایسه کنید و نظرات را با توجه به زمینه بصری آن‌ها تجزیه و تحلیل کنید.

Verify

از  Verify برای جمع آوری و تجزیه و تحلیل بازخورد کاربران در صفحه نمایش‌ها یا ماکت‌ها استفاده کنید. شما می‌توانید بازخوردها را جمع‌آوری کرده و بررسی کنید که مردم در مورد طراحی شما چه چیزهایی را به خاطر می‌آورند یا چه احساسی نسبت به آن دارند. این ابزار برای آزمایش ایده‌ها قبل از اجرای آن‌ها عالی است.

Naview

از طریق آزمایش سریع، navigations آسان‌تری ایجاد کنید. Naview به شما کمک می‌کند تا به سرعت نمونه های اولیه navigations را طراحی کنید و بسازید. همچنین قابلیت استفاده navigations را با کاربران آزمایش کنید. این ابزار برای طراحی اطلاعات مناسب است.

Polldaddy

در چند دقیقه نظرسنجی و رای‌گیری در چند دقیقه درست کنید.  PollDaddy ویجت‌های نظرسنجی را برای وبلاگ‌ها، وب‌سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی فراهم می‌کند. فیلترهای پیشرفته به شما این امکان را می‌دهند که داده‌ را سریع‌تر تجزیه و تحلیل کنید. شما می‌توانید پاسخ‌ها را از طریق وب سایت، ایمیل یا رسانه‌های اجتماعی خود جمع آوری کنید.

TryMyUI

گوش کنید که کاربران هنگام استفاده از سایت شما به چه فکر می‌کنند. شما یک ویدیوی صداگذاری شده  از هر کاربر دریافت می کنید که در حال فعالیت در وب سایت شما است در حالی که سعی می کند کارهای مورد نظر خود را انجام دهد. این سرویس به شما این امکان را می دهد که وب سایت خود را از دید کاربران خود ببینید. همه تست‌ها self-moderated هستند.

Loop11

Loop11

قابلیت استفاده از وب‌سایت خود را از طریق تست‌های مبتنی بر سناریو بهبود بخشید. این سرویس خودکار به شما امکان می‌دهد قابلیت استفاده از وب را با صدها کاربر ارزیابی کنید. شما همچنین می‌توانید در مقابل رقبای خود بنچمارک کنید و ببینید وب سایت شما چطور در مقایسه قرار می‌گیرد.

Attensee

بهترین تغییرات در طراحی لندینگ پیج یا سایر ابزارهای بازاریابی را انتخاب کنید. تست‌ها را با نظرسنجی‌های کلاسیک ترکیب کنید تا بفهمید استفاده از کدام  طراحی و تنوع به بهترین شکل  توجه کاربران را برای بهینه سازی لندینگ پبج قبل از راه اندازی جلب می‌کند.

Silverback

Silverback به کاربران مک اجازه می‌دهد تا فعالیت‌های صفحه نمایش (مانند کلیک‌های ماوس) را ضبط کنند و از این رو بدون نیاز به انجام تنظیمات پیچیده، تست usability را تسهیل کنند. این موضوع به این دلیل اتفاق می‌افتد که از سخت افزاری استفاده می کند که از قبل در مک شما وجود دارد.

UserTesting

با کمک UserTesting شما می‌توانید تا وب‌سایت یا برنامه خود را با استفاده از کاربران واقعی آزمایش کنید. خروجی که دریافت می‌کنید ویدیویی از آن کاربر است که وظایفی را که شما مشخص کرده‌اید انجام می‌دهد، همراه با پاسخ‌های کتبی به پرسشنامه‌ای که تنظیم کرده‌اید.

WhatUsersDo

WhatUsersDo به شما اجازه می‌دهد تا قابلیت‌های کاربردی وب‌سایت خود را به روشی کاملاً ساده و بدون آمار پیچیده آزمایش کنید. شما تسک‌ها را تنظیم و کاربران را انتخاب می کنید و ویدیو ضبط شده رفتار کاربرانی را که تسک‌های تعریف شده توسط شما را انجام می دهند، تماشا می‌کنید. این کار به شما حداکثر میزان  آزادی را می‌دهد تا هر چیزی را که می‌خواهید آزمایش کنید از یک نگاره کلی که “نظر کاربران درباره وب‌سایت من چیست؟” به یکی دیدگاه که خاص تر و جزئی‌تر هدایت کنید.

Appsee

Appsee ابزار تجربه کاربری (UX)

AppSee پلتفرمی است که تست اپلیکیشن‌های موبایل را تسهیل می‌کند. این پلتفرم می‌تواند‌ تمامی تعاملات انجام شده توسط کاربران شما را در لحظه ردیابی کند. سپس این تجزیه و تحلیل‌ها در داشبوردی با امکان تفسیر آسان نمایش داده می‌شوند که شامل نمایش بصری مواردی مانند نقشه‌های حرارتی لمسی، قیف‌های تبدیل، ثبت کرش‌ها است.

ابزارهای طراحی در تجربه کاربری (UX)

Wireframing یک تکنیک مهم برای کاهش هزینه و ریسک موجود در توسعه سیستم‌های تعاملی پیچیده است. این تکنیک شامل ساخت یک نسخه در مقیاس کوچک از یک سیستم، به منظور گرفتن بازخورد درباره موارد مورد نیاز برای ساخت آن است.

UXPin

یکی از داغ ترین خدمات طراحی که اخیرا ارائه شده ، UXPin است. این سرویس دارای ویرایشگر کشیدن و رها کردن (drag and drop)  آسان است که برای ایجاد وایرفریم‌های تعاملی و ایجاد نمونه‌های اولیه استفاده می‌شود و امکان مشارکت و ویرایش در لحظه را فراهم می‌کند.

Balsamiq

Balsamiq به سادگی معروف است. این ابزار ظاهر و احساسی مشابه طراحی با مداد را ارائه می‌دهد. با کمک این ابزار شما می‌توانید به سرعت ماکت‌آپ‌ها را آماده کنید و به راحتی با مشتریان خود به اشتراک بگذارید.

Mockingbird ابزار تجربه کاربری (UX)

ماکت‌آپ‌ها وب‌سایت خود را ایجاد کنید، آن‌ها را به هم وصل کنید،  پیش نمایش آماده کنید و به اشتراک بگذارید. Mockingbird آزمودن ایده‌های جدید و تکرار سریع قبل از تصمیم گیری بر روی طرحی کارآمد را آسان می کند.

Justinmind

پروتوتایپ خود را برای برای اپلیکیشن‌های موبایلی مانند یک دستگاه واقعی شبیه سازی کنید. Justinmind ابزارهایی را در اختیار شما قرار می‌دهد که برای ساخت wireframe ها و ماکت‌آپ‌های با کیفیت بالا طراحی شده است.

Pidoco ابزار تجربه کاربری (UX)

 Wireframeهای  قابل کلیک و نمونه‌های اولیه UI را برای وب‌سایت و موبایل به سرعت ایجاد کنید. استفاده از Pidoco با ویژگی‌هایی مانند قابلیت به اشتراک‌گذاری و مشارکت آسان است.

MockFlow

MockFlow خدماتی ساده و آسان و آنلاین به طراحان، برای برنامه ریزی، ساخت و به اشتراک گذاری کارها ارائه می دهد.

Proto.io

پروتوتایپ‌هایی برای اپلیکیشن موبایلی طراحی کنید که کاملا تعاملی و صادقانه است.  Proto.io مملو از رسانه‌های قوی، انیمیشن‌ها و رویدادهای قابل لمس است.

Gliffy

با استفاده از Gliffy فلوچارت‌ها، نمودارها، وایرفریم‌ها و نقشه‌های فنی درست کنید که با صدها شکل و نماد استاندارد صنعتی تعبیه شده است.

Wireframe.cc

Wireframe.cc

Wireframe.cc سرویس Wireframing ساده و در عین حال موثری ارائه می‌کند.این ابزار برای نمونه‌سازی سریع و عالی است و برای استفاده از آن نیاز به ثبت نام ندارید.

Lorem Ipsum Generator

Lorem Ipsum Generator ابزار تجربه کاربری (UX)

Lorem Ipsum Generator مدت زیادی است که استفاده می‌شود. ابزاری ساده که به پر کردن جاهای خالی متن در ماک‌آپ‌ها کمک می‌کند تا آن‌ها را قابل ارائه جلوه دهد.

ابزارهای مشارکتی در تجربه کاربری (UX)

هر پروژه بزرگی نیاز به مقدار زیادی مشارکت دارد. این کار با پل زدن بین نیازهای ذینفعان مختلف به حفظ تعادل بین اهداف مختلف تجاری کمک می‌کند.

Concept Inbox ابزار تجربه کاربری (UX)

Concept Inbox

ارائه بازخورد بصری و خدمات ساخت پروتوتایپ‌های تعاملی طراحان را مورد هدف قرار می‌دهد. همچنین این امکان را فراهم می‌کند تا در خصوص کار در لحظه با مشتری صحبت کنید.

Prevue

Prevue ابزار تجربه کاربری (UX)

Prevue یک پلت فرم به اشتراک‌گذاری طراحی است.  این ابزار یک راه ساده برای طراحان، برای آپلود، سازماندهی و به اشتراک‌گذاری کار خود با مشتریان است.

Red Pen

Red Pen

احتمالاً از ساده ترین سرویس بررسی و طراحی که با آن آشنا شدید. . برای گرفتن بازخورد، اشاره و کلیک کنید. همه افراد کامنت‌ها را به صورت زنده و در حال انجام، می‌بینند.

Murally

ابزار تجربه کاربری (UX) Murally

یک وایت برد آنلاین که برای نمایش بصری ایده‌ها در  سازمان طراحی شده است. این ابزار مشارکت را آسان و هموار می‌کند. برای سازماندهی ایده‌های خود، استیکی نوت‌ها، تصاویر، لینک‌ها و اسناد را بکشید و رها کنید. استفاده از این سرویس واقعاً لذت بخش است.

StoryboardThat

StoryboardThat

با استفاده از StoryboardThat به صورت  آنلاین، ایده‌ها را به اشتراک بگذارید و جلسات طوفان فکری برگزار کنید. StoryboardThat شامل کتابخانه وسیعی از شخصیت‌ها، صحنه‌ها و تصاویر است.

Memosort

Memosort

Memosort یک وایت برد آنلاین برای کشیدن نمودارهای وابستگی و برگزاری جلسات طوفان فکری است.Memosort امکان مشارکت لحظه ای و سازماندهی محتوا را  از طریق ارسال یادداشت (post-it notes) فراهم می کند. این ابزار برای ساختار دهی به بخش های بزرگ اطلاعات مفید است.

جمع‌بندی

هر روز ابزارهای بیشتری در حوزه‌های تجربه کاربری (UX)، پژوهش، طراحی و مشارکت راه‌اندازی می‌شوند و هر کدام از آن‌ها نقاط قوت و ضعف خود را دارند. تجربه نشان داده است، استفاده ترکیبی از آن‌ها برای دستیابی به بهترین نتایج، همیشه تاثیرگذار بوده است.

اگر می‌خواهید در طراحی UX، تفکر طراحی، طراحی UI یا سایر موضوعات مرتبط با طراحی متخصص شوید، پیشنهاد می‌کنیم در دوره‌های تخصصی آن‌ها شرکت کنید و آموزش ببینید.

منبع: https://usabilitygeek.com/user-experience-ux-tools/