سرمایه گذاری و مدیریت دارایی روی بلاکچین با هوش مصنوعی

نویسنده: الهام قادری

دسته بندی: هوش تجاری
5 دقیقه زمان مطالعه
1400/09/23
۱ دیدگاه

در حال حاضر از بلاکچین برای ذخیره و داد و ستد ابزارهای مالی مانند ارزهای رمزنگاری شده، توکن‌های امنیتی (security tokens) و دیگر توکن‌ها استفاده می‌شود. باید در نظر گرفت که این حوزه یک بازار نوپا است که تنها چند سال از عمر آن می‌گذرد. مبحث توکن‌های امنیتی هم از مفاهیم بسیار جدید است. مطابق بررسی‌ها کل بازار توکن‌های امنیتی فقط در ژانویه ۲۰۲۰ ۵۲.۷ میلیون دلار بوده است.

بدیهی است که هنوز فعالیت (و داده) کافی برای اعمال هوش مصنوعی در محصولات مالی که از طریق بلاک چین معامله می‌شوند، وجود ندارد. با این حال، با افزایش حجم داده‌هایی که از طریق بلاک‌چین‌ها ایجاد می‌شود، هوش مصنوعی می‌تواند دورنمای خوبی از داده‌ها بدست آورد. این کار به ایجاد محصولات مالی جدید کمک می‌کند و حتی باعث می‌شود که این محصولات به صورت مستقل معامله شوند.

مراحل همگرایی هوش مصنوعی و بلاکچین

مراحل همگرایی هوش مصنوعی و بلاکچین

با توجه به ارائه‌ای که توسط Jamiel Sheikh، مدیرعامل Chainhaus در دانشگاه MIT انجام شد، (Chainhaus یک شرکت فعال در حوزه مشاوره، آموزش و ارائه خدمات در حوزه مالی مبتنی بر هوش مصنوعی در نیویورک آمریکا است.) فرآیند همگرایی بلاک چین و هوش مصنوعی را میتوان ۴ مرحله در نظر گرفت:

مرحله اول: اثبات مفاهیم بلاک چین (Proof-of-Concept)

مرحله دوم: تبدیل دارایی‌ها به توکن و توکنسازی در بلاک چین

مرحله سوم : استفاده از یادگیری ماشیندر معامله دارایی‌ها و سرمایه‌گذاری دیجیتال بر روی بلاک چین 

مرحله چهارم: در نظر گرفتن هوش مصنوعی به عنوان یک عامل اقتصادی در معامله دارایی‌ها و سرمایه‌گذاری دیجیتال 

مرحله اول – اثبات مفاهیم (PoC) بلاکچین

مفاهیم بلاک چین با گذشت زمان اثبات شده و پذیرفته شده‌اند. بیش‌تر سازمان‌ها و تاثیرگذاران در حوزه سرمایه آشنایی کافی و نسبی با این حوزه دارند. اطلاعات مناسبی در این حوزه وجود دارد و نیازی به بازآفرینی و اثبات آن‌ها وجود ندارد.

مرحله دوم – تبدیل دارایی‌ها به توکن و توکن سازی در بلاکچین

در حال حاضر ما در مرحله دوم هستیم؛ در این مرحله می‌توان دارایی‌ها را روی بلاک چین توکن‌سازی و معامله کرد. توکن‌ها می‌توانند نشاندهنده اوراق بهادار، دارایی‌های فیزیکی، جریان‌های نقدی یا خدمات آب و برق باشند. توکن‌سازی و تجارت دارایی‌ها در بلاک چین، هزینه‌های تراکنش و زمان تسویه را کاهش می‌دهد و در عین حال قابلیت حسابرسی را بهبود می‌بخشد. هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ برای تشخیص الگوها و الگوریتم‌های پیش‌بینی قابل استفاده هستند.

 استفاده از یادگیری ماشین در معامله دارایی‌ها و سرمایه‌گذاری دیجیتال بر روی بلاک چین

مرحله سوم – استفاده از یادگیری ماشین در معامله دارایی‌ها و سرمایه‌گذاری دیجیتال بر روی بلاک چین

در مرحله سوم ما شاهد معرفی دارایی‌های دیجیتال بومی خواهیم بود. توکن‌ها می‌توانند به جای اینکه بیانگر یک دارایی اساسی باشند، خودشان به یک دارایی ثابت تبدیل شوند.  شاید هضم این مفهوم در حال حاضر دشوار باشد؛اما در آینده استفاده از داده‌های پیچیده در بلاک چین خیلی مفید خواهد بود. این رویکرد، منابع درآمدی جدیدی را برای شرکت ایجاد خواهد کرد. به زودی استفاده از هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ تبدیل به مزیت رقابتی برای شرکت‌ها خواهد شد.

قابل پیش‌بینی است که دارایی‌های دیجیتال بومی، محصولاتی بسیار عجیب و غریب خواهند بود. آنها در بلاک چین‌ها وجود خواهند داشت و رفتار اقتصادی و جریان‌های نقدی منحصر به فرد خود را خواهند داشت. همچنین مدل‌های ریسک، پیش‌بینی و قیمت‌گذاری آن‌ها مبتنی بر هوش مصنوعی خواهند بود؛ زیرا ممکن است محاسبه این موارد برای انسان‌ها بسیار پیچیده باشد.

این محصولات مالی نوین و پیچیده ممکن است یاد اوراق بهادار با پشتوانه مالی، CDOها و معاوضه‌های پیش‌فرض اعتباری را که منجر به بحران مالی سال ۲۰۰۸ شد، زنده کنند. بله، خطراتی نیز وجود دارد و رشد این محصولات باید تحت رگولاتوری باشد. با این حال، دارایی‌های دیجیتال بومی احتمالاً روند تکاملی بعدی در مهندسی مالی هستند و ما در نهایت آن‌ها را خواهیم دید.

مرحله چهارم  – در نظر گرفتن هوش مصنوعی به عنوان یک عامل اقتصادی در معامله دارایی‌ها و سرمایه‌گذاری دیجیتال

چهارمین و آخرین مرحله، تبدیل شدن هوش مصنوعی به یک عامل اقتصادی خواهد بود. الگوریتم‌های هوش مصنوعی به طور فعال روی دارایی‌های سرمایه‌گذاری دیجیتال، به عنوان یک شاخه از تکنولوژی و بر روی فناوری‌های مبتنی بر بلاک‌چین معامله می‌کنند. این الگوریتم‌های تکاملی (الگوریتم‌های ژنتیک) می‌توانند استراتژی‌های متعددی را ایجاد، آزمایش و تبادل کنند. با کمک AI استراتژی‌های کم بازده متوقف شده و استراتژی‌های برتر به طور مداوم و برای به حداکثر رساندن سود معاملات تغییر می‌کنند و همه این‌ها با حداقل نظارت انسانی صورت خواهد گرفت.

در این دنیای جدید، هوش مصنوعی دارایی‌ها و سرمایه‌گذاری دیجیتال را بر روی بلاک چین‌های خصوصی پرسرعت ایجاد و معامله خواهد کرد. سرمایه‌گذاران حقوقی این دارایی‌ها را خریداری می‌کنند؛ چون به توانایی شرکت‌های صادرکننده آن‌ها اعتماد دارند. این موضوع نشاندهنده این است که این شرکت‌ها مزیت بسیار بزرگی خواهند داشت.

درک این آینده ممکن است سخت به نظر برسد، و جزئیات مبهم باشد چون هنوز هیچ کس چنین کاری انجام نداده است. با این حال، فناوری بلاکچین و روش‌های هوش مصنوعی در حال حاضر وجود دارد. برای عملی شدن چنین هدفی به افزایش فعالیت بلاک چین، بهبود قابلیت‌های هوش مصنوعی و پذیرش شرکتی نیاز است.
به یاد داشته باشید، اگر در سال ۲۰۰۹ به مردم می‌گفتید که تا ۱۰ سال آینده همه در مورد پول اینترنتی جادویی به نام بیت کوین صحبت می‌کنند، همه به شما می‌خندیدید.

تعیین موقعیت سازمان خود برای همگرایی بلاک چین و هوش مصنوعی

موارد استفاده خاص برای ترکیب بلاک چین و هوش مصنوعی به نیازهای شرکت بستگی دارد؛ اما موضوع اصلی پیش زمینه آن، استفاده از داده‌ها خواهد بود. بلاک چین تضمین می‌کند که داده‌ها امن، محرمانه و قابل اعتماد هستند و مدل‌های هوش مصنوعی از این داده‌ها برای اثرگذاری بیش‌تر استفاده خواهند کرد.

شرکت‌ها می‌توانند خود را برای توسعه راهکارهای ترکیبی هوش مصنوعی و بلاک چین با رویکرد بهبود قابلیت‌های دیجیتال و داده آماده کنند.

مدیران اجرایی در ابتدا باید نیازهای خاص کسب‌ و کار خود را مشخص کنند؛ پس از آن بررسی کنند که آیا بلاک چین و هوش مصنوعی امکان برطرف کردن این نیازها را دارند؟ اگر دانش کافی از ویژگی‌ها و امکانات هوش مصنوعی داشته باشند، می‌توانند چگونگی بهبود روندها با کمک بلاک چین را کشف کنند. از طرف دیگر، شرکت‌هایی که  دیتابیس‌های ارزشمندی دارند، می‌توانند با پیوستن به اکوسیستم بلاک چین و به اشتراک گذاشتن داده‌ها با افرادی که مدل‌های هوش مصنوعی می‌سازند، از آن درآمد کسب کنند.

استفاده از هوش مصنوعی و بلاک چین در صنعت خودرو

استفاده از هوش مصنوعی و بلاک چین در صنعت خودرو

برای مثال، یک شرکت خودروسازی می‌تواند داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط خودروهایش را روی یک بلاک چین ذخیره کند. هنگامی که خودروهای خودران به یک وسیله نقلیه همگانی و پرکاربرد تبدیل شوند، حجم عظیمی از اطلاعات رانندگی را از دوربین‌ها و حسگرهای داخل ماشین جمع‌آوری می‌کنند. از این داده‌ها می‌توان، برای بهبود عملکرد این خودرو‌ها، استفاده شود.

در این مثال امنیت داده‌ها، شرایط ذخیره‌سازی و حفظ حریم خصوصی راننده یک نیاز تجاری است. ذخیره داده‌ها در بلاک چین می‌تواند اطلاعات راننده را ناشناس نگه دارد و از حفظ شدن حریم خصوصی راننده اطمینان حاصل کند. از طرفی شرکت مالک خودرو می‌تواند از داده برای بهبود شبکه خود استفاده کند.
از منظر کسب درآمد، شرکت خودروسازی می‌تواند داده‌های رانندگی جمع‌آوری‌شده و ناشناس را با شرکت‌های بیمه به اشتراک بگذارد. بیمه‌گران می‌توانند از داده‌ها برای قیمت‌گذاری هوشمندانه‌تر بیمه خودروهای خودران استفاده کنند؛ زیرا خودروهای خودران دارای مشخصات و ریسک‌های متفاوتی نسبت به خودروهای معمولی هستند. در پایان این فرایند حریم خصوصی راننده محافظت می‌شود، شرکت خودروسازی قابلیت‌های ماشین‌ها خودران خود را بهبود میبخشد و راننده ممکن است خدمات بیمه را با قیمت مناسب‌تری دریافت کند.

دلیل این که ما هنوز نمونه‌های زیادی از سازمان‌هایی که از پذیرش و همکاری بین بلاک چین و هوش مصنوعی استفاده کنند، را نمی‌بینیماین است که پیاده‌سازی مدل‌های AI و بلاک چین در مقیاس بزرگ هنوز بسیار چالش برانگیز و ناشناخته است. بسیاری از کسب و کارها هنوز در مراحل اولیه پیاده‌سازی بلاک چین و هوش مصنوعی هستند. همچنین بیش‌تر شرکت‌ها هنوز در حال پیدا کردن روش‌های بهینه برای هماهنگ کردن ساختارهای سازمانی و اصلاح فرآیندهای کسب و کار برای پیاده‌سازی و استفاده بلاک چین و هوش مصنوعی هستند.

مدیریت داده‌ها و فرآیندهای تجاری با استفاده از سیستم‌های دیجیتال، امکان اتصال هوش مصنوعی را به داده‌های کل شرکت فراهم کرده و اجرای فرایند‌های هوش مصنوعی را در مقیاس بزرگ‌تر ممکن می‌سازد.

مدیران اجرایی همچنین باید بدانند که چگونه می‌توان زیرساخت‌های جمع‌آوری داده‌های فعلی را ارتقا داد تا امکان استفاده از هوش مصنوعی و بلاکچین در آینده فراهم شود. 

جمع‌بندی

این مقاله تصویری کلی از آینده کسب و کارها و پیشرفت‌های تکنولوژی را به ما نشان می‌دهد. امروزه شرکت‌ها باید خود را برای توسعه راهکارهای ترکیبی هوش مصنوعی و بلاک چین و همچنین بهبود قابلیت‌های دیجیتال و جمع‌آوری داده آماده کنند. باید قبول کرد که تحول در فرایندهای دیجیتال پیش‌درآمدی برای پذیرش هوش مصنوعی و بلاک چین است. این مسیری است که در آینده خواهیم داشت و برای آمادگی و رسیدن به آن باید برنامه‌ریزی کرد و منابع مورد نیاز رادر نظر گرفت.  

منبع : https://medium.com/swlh/when-blockchain-meets-artificial-intelligence-e448968d0482