تضمین کیفیت بهتر است یا کنترل کیفیت؟

تهیه‌کننده مقاله : میلاد مقتدر

دسته بندی: تست نرم‌ افزار
5 دقیقه زمان مطالعه
1401/08/10
0 نظر

تضمین کیفیت (QA) چیست؟

تضمین کیفیت که معمولا به عنوان تست QA هم شناخته می‌شود، فعالیت یک سازمان در راستای ارائه بهترین محصول یا خدمات ممکن به مشتریان  تعریف می شود.

کنترل کیفیت (QC) در تست نرم‌افزار

کنترل کیفیت در تست نرم‌افزار به مجموعه‌ای سیستماتیک از فرآیندهایی گفته می‌شود که برای اطمینان از کیفیت محصولات یا خدمات نرم‌افزاری استفاده می‌شود. هدف اصلی فرآیند کنترل کیفیت، حصول اطمینان از برآورده شدن الزامات و نیازمندی‌های محصول نرم‌افزاری با تست و بررسی functional و non-functional است. کنترل کیفیت عموماً به اختصار QC خوانده می‌شود. این آموزش تفاوت بین تضمین کیفیت و کنترل کیفیت را نشان می‌دهد.

تفاوت بین تضمین کیفیت (QA) و کنترل کیفیت (QC)

در جدول زیر خلاصه‌ای از تفاوت‌های بین تضمین کیفیت (QA) و کنترل کیفیت (QC) را بررسی کرده‌ایم.

تفاوت‌های کلیدی

  • هدف تضمین کیفیت جلوگیری از نقص است در حالی که هدف کنترل کیفیت شناسایی و رفع عیب‌ها است.
  • تضمین کیفیت تضمین می کند که کیفیت درخواستی به دست می آید در حالی که کنترل کیفیت رویه‌ای است که بر تحقق کیفیت درخواستی از سمت مشتری تمرکز دارد.
  • تضمین کیفیت در طول چرخه عمر توسعه نرم‌افزار انجام می‌شود در حالی که کنترل کیفیت در طول چرخه عمر تست نرم‌افزار انجام می‌شود.
  • تضمین کیفیت یک اقدام پیشگیرانه است در حالی که کنترل کیفیت یک اقدام واکنشی است.
  • تضمین کیفیت مستلزم مشارکت همه اعضای تیم است در حالی که کنترل کیفیت فقط به تیم تست نیاز دارد.
  • تضمین کیفیت قبل از کنترل کیفیت انجام می شود.

به طور کلی تضمین کیفیت بر جلوگیری از پیدایش نقصان (Defect) در محصول تمرکز میکند. تضمین کیفیت ضمانت میکند که رویکردها، تکنیک‌ها، روش‌ها و فرایندهایی که برای پروژه‌ها طراحی شده‌اند، به طور صحیح پیاده‌سازی شده باشند.

از جهتی، کنترل کیفیت به شناسایی خطا اشاره دارد و ضمانت میکند که رویکردها، تکنیک‌ها، روش‌ها و فرایندهایی که برای پروژه‌ها طراحی شده‌اند، توالی صحیحی داشته باشند. فعالیت‌های کنترل کیفیت، رعایت استانداردهای کیفی پروژه را  نظارت و بررسی میکنند.

در این مقاله در مورد تفاوت تضمین کیفیت و کنترل کیفیت بحث شد. در ابتدا مفهوم تضمین و کیفیت توضیح داده شد و سپس در مورد تضمین کیفیت و کنترل کیفیت بحث شد. در انتها درباره التزام به نیاز به کنترل کیفیت با وجود تضمین کیفیت، توضیح داده شد.

منبع:

https://www.guru99.com/quality-assurance-vs-quality-control.html