چرا باید در حوزه هوش تجاری کار کنم؟چرا باید در حوزه هوش تجاری کار کنم؟

چرا باید در حوزه هوش تجاری کار کنم؟

نویسنده: تیم هوش تجاری

دسته بندی: هوش تجاری
9دقیقه زمان مطالعه
۱۴۰۰/۰۷/۰۶
0 نظر
امتیاز 5 از 5

در هر ساعت، بیش از 6 میلیارد دستگاه، ترابایت‌ها داده تولید می‌کنند. هر یک از این داده‌ها نقشی حیاتی در رقابت دارند و برای بهتر شدن عملکرد کسب‌وکارها، باید تجزیه‌وتحلیل شوند. برای پردازش و تفسیر داده‌ها، نمایش قابل درک و ارائه اطلاعات کاربردی درباره روندها و رفتار مشتری به مدیران تجاری، به یک متخصص بسیار ماهر نیاز است. این نقش را یک تحلیلگر کسب‌وکار بر عهده می‌گیرد. با مدرن شدن محیط‌های کاری امروزی و گسترش روش‌های کاملا خودکار، به محبوبیت نقش هوش تجاری بیش‌تر و بیش‌تر افزوده شده است. در ادامه می‌خواهیم نگاهی کوتاه  به شرح شغلی یک تحلیلگر هوش تجاری بیاندازیم و خلاصه‌ای از مهارت‌هایی که برای فعالیت در حوزه BI مورد نیاز است بررسی ‌کنیم. در نهایت به چند دلیل اشاره خواهیم کرد که نشان می‌دهد چرا باید در حوزه هوش تجاری و تحلیل دیتا فعالیت کنیم؟

آینده هوش تجاری چگونه خواهد بود؟

آینده هوش تجاری چگونه خواهد بود؟

در سال‌های اخیر، هوش تجاری به دلیل توانایی در تسهیل تصمیم‌گیری هوشمند شاهد پذیرش گسترده در بخش‌های مختلف بوده است و این باعث افزایش سرعت فرآیندها، بهبود بهره‌وری و افزایش تجربه کاربر نهایی می‌شود.به دلیل افزایش محبوبیت BI ، تقاضا برای متخصصان هوش تجاری نیز رو به افزایش است، همانطور که در مطالعات شرکت تحقیقاتی و مشاوره جهانی Gartner.Inc و دفتر آمار کار ایالات متحده  نشان داده شده است.

موسسه Gartner.Inc پیش‌بینی کرده بود که ارزش بازار کار در حوزه هوش تجاری تا پایان سال 2020 به 22.8 میلیارد دلار برسد. اداره آمار کار ایالات متحده نیز پیش‌بینی کرده است که تقاضای کسب‌وکارها برای موقعیت شغلی تحلیلگران BI بین سال‌های 2014 تا 2024 بیش از 21 درصد افزایش می‌یابد.

با توجه به پر رنگ شدن هر چه بیش‌تر نقش تحلیلگران هوش تجاری در دنیای امروز، تقاضا سازمان‌ها برای نیرو متخصص در این جایگاه شغلی از  تعداد فعالان در این حوزه پیشی گرفته و سازمان‌ها در سراسر جهان با کمبود شدید تحلیلگران ماهر BI مواجه هستند.

به طور قطع، این وضعیت مطلوب سازمان‌ها نیست اما شانس کسب فرصت‌های شغلی متنوعی را برای افرادی که به دنبال ورود به حوزه هیجان‌انگیز هوش تجاری هستند، افزایش می‌دهد.

سطح درآمد یک تحلیلگر هوش تجاری در دنیا

سطح درآمد یک تحلیلگر هوش تجاری در دنیا چگونه است؟

جایگاه شغلی تحلیلگر هوش تجاری توسط مجله تجاری آمریکایی Forbes به عنوان یکی از پرطرفدار‌ترین مشاغل در زمینه STEM (علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات) رتبه‌بندی شده است. دلیل این محبوبیت می‌تواند تقاضا و کاربرد آن در صنایع مختلف مانند امور مالی، حوزه بهداشت، تولید، بیمه، فناوری و تجارت الکترونیکی باشد. بالا رفتن تقاضا باعث افزایش سطح دستمزدها در این شاخه شغلی شده است. 

بر اساس داده‌های PayScale حقوق و دستمزد تحلیلگر هوش تجاری در ایالات متحده بین 48،701 دلار تا 93،243 دلار در سال متغیر است و میانگین آن 66،645 دلار در سال است.

در انگلستان، یک تحلیلگر هوش تجاری با توجه  به اندازه و مکان سازمان و میزان تجربه آن بین 35،000 تا 45،000 پوند در سال درآمد دارد.

یک تحلیلگر هوش تجاری در هند با داشتن 1 سال تجربه یا  حتی کمتر از آن، به طور متوسط 357،394 پوند در سال پاداش دریافت می‌کند. میانگین حقوق و دستمزد متخصصان BI با یک تا چهار سال تجربه 510،457 پوند در سال است، در حالی که تحلیلگران هوش تجاری سطح متوسط و سطح بالا به طور متوسط 817،958 پوند در سال و 1،179،162 پوند در سال حقوق دریافت می‌کنند.

 

کار کردن در حوزه هوش تجاری چه مزایایی دارد؟

 کار کردن در حوزه هوش تجاری چه مزایایی دارد؟

دنبال کردن یک مسیر شغلی در حوزه هوش تجاری می‌تواند مزایای بسیاری داشته باشد که در ادامه بعضی از آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

امنیت شغلی

تحلیلگران هوش تجاری (BI) در دسته‌ای از تحلیلگران مدیریتی (Management analyst یا management consultant) قرار می‌گیرند که کسب‌وکارها هر روز نیاز بیشتری به آن‌ها دارند. با توجه به آمار ارائه شده توسط  اداره کار ایالات متحده، انتظار می‌رود تقاضا برای تحلیلگران مدیریت، از جمله هوش تجاری ، تا سال 2024 تا 14 درصد افزایش یابد. موقعیت کاری تحلیلگران تجاری مربوط به همه صنایع است زیرا هوش تجاری رابط بین فناوری اطلاعات و تفکر استراتژیک محسوب می‌شود. با افزایش حجم داده‌های در دسترس سازمان‌ها، نیاز به متخصصانی که بتوانند آن را درک و تفسیر کنند افزایش می‌یابد.

طیف گسترده‌ای از فرصت‌های شغلی

فعالیت در حوزه هوش تجاری می‌تواند شغلی هیجان‌انگیز و لذت‌بخش باشد. حضور مشاوران BI برای تصمیم‌گیری در همه سطوح شرکت‌ها ضروری است. این متخصص‌ها با بینشی که از داده‌ها به دست می‌آورند،  نقاط قوت، ضعف، فرصت‌ها و تهدیدهای کسب‌وکار را پیدا می‌کنند و نشان می‌دهند. این کار به بهینه‌سازی استراتژی و افزایش کارایی کسب‌وکارها کمک می‌کند. بنابراین، تحلیلگران هوش تجاری اغلب برای توسعه فناوری‌ها و استراتژی‌های جدید تلاش می‌کنند.

حقوق بالا

اگر در نظر دارید نقشی در تجزیه‌و تحلیل یک کسب‌وکار داشته باشید، حقوق دریافتی شما به احتمال زیاد مشکلی بزرگی نخواهد بود. متوسط حقوق تحلیلگران تجاری به طور متوسط 50 درصد بیش‌تر از سایر متخصصان فناوری اطلاعات است.

نقش‌هایی که یک فرد با مجموعه مهارت‌های تخصصی و آموزش دیدن می‌تواند در یک مجموعه در حوزه BI انجام دهد معمولا شامل موارد زیر است: 

 • معمار تجزیه و تحلیل داده‌های کلان (Big Data Analytics Architect)
 • مهندس داده کلان (Big Data Engineer)
 • مشاور هوش تجاری و تجزیه‌وتحلیل (Business Intelligence and Analytics Consultant)
 • متخصص اندازه‌گیری و تجزیه‌وتحلیل (Metrics and Analytics Specialist)
 • مشاور تجاری (Business Consultant)
 • همکار تجزیه‌و‌تحلیل (Analytics Associate)
 • سرپرست دیتابیس (Database Administrator)
 • آمارشناس (Statistician)
 • مدیر تجزیه‌وتحلیل داده‌ها (Data and Analytics Manager)
 • دانشمند داده (Data Scientist)
 • تجزیه‌وتحلیل تجسم داده‌ها (Data Visualization Analysis)

فرصت‌هایی برای توسعه شخصی

استفاده از BI در حال حاضر در صنایع مختلف، از فناوری اطلاعات و نرم‌افزار گرفته تا مراقبت‌های بهداشتی و خرده‌فروشی کاربرد دارد. این موضوع به شما این امکان را می‌دهد تا به عنوان یک متخصص هوش تجاری در طیف وسیعی از نقش‌های BI که ممکن است به آن‌ها علاقه داشته باشید، مشغول به کار شوید. با توجه به مهارت‌هایی که به عنوان یک متخصص BI به دست می‌آورید، مهارت‌هایی مانند انجام کار گروهی، مدیریت زمان، افزایش دقت و توجه، بهبود تفکر تحلیلی، دانش ریاضی و .... نیز در شما تقویت می‌شود و رشد و بهبود مهارت‌های شخصی شما قابل توجه خواهد بود.

 جمع‌بندی

در این مقاله سعی کردیم مسیر شغلی یک فعال حوزه هوش تجاری را بررسی و مهارت‌های مورد نیاز و دلایل انتخاب این مسیر را بازگو کنیم. حالا وقت این است که به این سوال پاسخ دهید، آیا هوش تجاری شغلی است که شما به آن علاقه دارید؟ مشاوران BI پیوند دهنده بین کاربران تجاری و داده‌ها هستند، بنابراین شما باید به فناوری اطلاعات و داده‌ها و همچنین توانایی یادگیری SQL ، دیتابیس‌ها و سایر فناوری‌های مورد نیاز برای انجام وظایف یک مشاور BI علاقه داشته و مسلط باشید. اگر چنین است، پیشنهاد می‌کنیم اولین قدم را برای شروع  نقش خود به عنوان یک تحلیلگر کسب‌وکار بردارید.