مزایای دواپس چیست؟ چرا DevOps تا این اندازه اهمیت دارد؟مزایای دواپس چیست؟ چرا DevOps تا این اندازه اهمیت دارد؟

مزایای دواپس چیست؟ چرا DevOps تا این اندازه اهمیت دارد؟

نویسنده: امید شریعتی

دسته بندی: دواپس
15 دقیقه زمان مطالعه
۱۴۰۰/۰۵/۱۲
0 نظر
امتیاز 3 از 5

در مطالب قبلی راجع به مفهوم DevOps و همچنین تصورات اشتباه درباره دواپس صحبت کردیم. در ادامه این سری مطالب، قصد داریم راجع به اهمیت و مزایای دواپس بنویسیم. با ما همراه باشید.

مهمترین مزایای دواپس چیست؟

هدف مشترک هر کسب‌وکار، موفقیت تجاری است. تولید محصولات یا خدمات عالی که مورد پسند مشتری باشد، منجر به درآمدزایی و سودآوری می‌شود. در سازمانی که افراد و دپارتمان‌های مختلف آن به درستی با یکدیگر تعامل ندارند، هزینه‌های کارها زیاد می‌شود و در نهایت کسب‌وکار لطمه می‌بیند.

اتهام به دیگر واحدها و نادیده گرفتن چالش‌هایی که با آن درگیر هستند، یه هیچ وجه سازنده و مفید نیست. اگر افراد و تیم‌ها تعامل سازنده‌ای با هم نداشته باشند، فاصله بین آن‌ها به مرور بیشتر می‌شود و این به معنی تحمیل خسارت و زیان به سازمان و کسب‌وکار است. در شرایطی که فشار سهامداران برای افزایش کیفیت و پایداری محصولات و کوتاه‌تر کردن زمان تولید و ارائه به بازار بیشتر از همیشه باشد، اهمیت برقراری ارتباط با یک زبان مشترک بین تیم‌ها و افراد نیز اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

اگر شما یک مدیر یا کارشناس IT هستید و در حال حاضر از مزایای دواپس بهره نمی‌برید، توصیه ما این است که در رویکرد خود یک بازنگری کلی داشته باشید. در ادامه علت این توصیه را توضیح خواهیم داد. 

مهمترین مزایای دواپس چیست؟

همکاری برای رفع چالش‌ها (We All Have Challenges, Let's Collaborate)

هر شخص یا هر تیم مستقل، چه توسعه‌دهنده باشد، چه تیم عملیات، چه تضمین کیفیت یا تیم پشتیبانی، روزانه با چالش‌هایی مواجه می‌شوند. این چالش‌ها بر کسب‌وکار تاثیر می‌گذارند و حادثه‌ای در یک بخش، می‌تواند در سایر بخش‌ها نیز طنین‌انداز شود.

فارغ از این که چه کسی مسئول و پاسخگو است، مشکل باید برطرف شود. سرزنش و گرفتن انگشت اشاره به سمت دیگران، کمکی به حل مشکل نمی‌کند و باید از زمان و منابع موجود برای حل مشکل کمال استفاده را کرد. بدون همکاری، فرایند حل مشکل طولانی‌تر می‌شود و می‌تواند به پیدایش مشکلات دیگری هم منجر شود که بلافاصله نمایان نمی‌شوند.

همکاری با یکدیگر در سایه ارتباط موثر به شما اجازه می‌دهد راهکارهایی را ایجاد کنید که بتواند از حادثه‌های مشابه در آینده جلوگیری کند.

همکاری برای رفع چالش‌ها (We All Have Challenges, Let's Collaborate)

بهبود سرعت ارائه به بازار (Improve Speed to Market)

با بهبود سرعت ارائه به بازار، می‌توانید در بازاری مزیت رقابتی به دست آورید که نرم‌افزارها در آن عمر کمی دارند و خیلی زود به زود کهنه می‌شوند.

معرفی یک راهکار DevOps شما را قادر می‌سازد تا در یک دوره زمانی کوتاه‌تر از روش سنتی، از یک مفهوم اولیه به یک محصول قابل قبول برسید. همچنین فرصت خواهید داشت منابع را زودتر آزاد کنید و بر بهبود نرم‌افزار و زیرساخت‌ها تمرکز کنید. به این معنی که با تحویل سریعتر ویژگی‌ها و قابلیت‌های جدید نرم‌افزاری، می‌توانید رقبای خود را پشت سر بگذارید.

بهبود سرعت ارائه به بازار (Improve Speed to Market)

یکپارچه‌سازی و تحویل مستمر (CI / CD)

یکپارچه‌سازی مستمر فرایندی است که در آن توسعه‌دهندگان می‌توانند به طور مستمر کارهای خود را با هم یکپارچه کنند. استفاده از یک فرایند بیلد اتوماتیک به همراه اجرای تست‌های اتوماتیک، ما را قادر می‌سازد که با هر تغییر در کد، از تاثیرات منفی احتمالی آن تغییر بر کل نرم‌افزار مطلع شویم.

تحویل مستمر رویکردی در مهندسی نرم‌افزار است که تیم‌ها را قادر می‌سازد نرم‌افزار تولید‌شده را به روشی سریع و مطمئن برای انتشار و تحویل آماده کنند. این فرایند از لحظه اضافه شدن یا تغییر کد در Source Control شروع و شامل بیلد، تست، پیکربندی و انتشار می‌شود. 

فرایندهای CI و CD توسعه‌دهندگان را قادر می سازد تا مشکلات را هر چه سریعتر شناسایی و رفع کنند. شناسایی سریع مشکلات به معنی پیچیدگی کمتر و نیاز به کار کمتر برای رفع آن و فرایند دیباگ است. از ابزارهای رایجی که برای انجام عملیات CI و CD وجود دارند می‌توان به Jenkins، Team City و TFS یا Team Foundation Server اشاره کرد.

بنا به گزارش سالانه Puppet Labs در سال 2014، سازمان‌های فناوری اطلاعات با کارایی بالا که از روش های DevOps استفاده می‌کنند، بسیار چابک‌تر و قابل اطمینان‌تر از رقیبان خود هستند. گزارش سال 2015 همین موسسه نشان می‌دهد که روش‌های دواپس و فرهنگ دواپس باعث می‌شود سازمان‌ها بتوانند اپلیکیشن‌های خود را 30 برابر بیشتر منتشر کنند و زمان اعمال یک تغییر یا رفع یک مشکل 200 برابر سریعتر از سایر سازمان‌ها باشد. در چنین سازمانی بهره‌وری و میزان تولید محصولات بهتر نرم‌افزاری، بارها بیشتر از سایر سازمان‌ها است.

ارزش این ابزارها و روش‌ها نه تنها در کسب‌وکار و کارایی محصولات است، بلکه تاثیر مثبتی در روحیه کارکنان آن سازمان دارد. در چنین شرایطی علاوه بر راحت‌تر شدن کارهای تکراری و خسته‌کننده، زمینه بهتری نیز برای بروز خلاقیت‌های فردی فراهم خواهد شد.

یکپارچه‌سازی و تحویل مستمر (CI / CD)

محیط‌های عملیاتی پایدارتر (More Stable Operating Environment)

به طور سنتی، نگهداری از سرورها و سخت‌افزارها و محیط‌های عملیاتی، بر عهده تیم IT Operation (عملیات) و افرادی بوده است که آن‌ها را با نام System Administrators می‌شناسیم.

کار کردن به عنوان یک تیم واحد با اعضای چندعملکردی (Cross-Functional) شامل مدیران پایگاه داده (DBAs)، تحلیلگران کسب‌وکار، توسعه‌دهندگان، تضمین‌کنندگان کیفیت، و مهندسان عملیاتی و مهندسان DevOps، مزایای بسیاری را به همراه می‌آورد.

یک تیم به وسیله DevOps، علاوه بر عملکردها (Functionality) به پایداری (Stability) هم اهمیت می‌دهد. هر یک از اعضای تیم خود را مالک و مسئول اهداف کسب‌وکار می‌داند. تناوب و تکرار انتشارها، تغییرات کوچک، و ابزارهای پایش مانند New-Relic و Boundary به پیشرفت و بهبود محیط‌های عملیاتی، زیرساخت‌ها و پایداری سورس-کدها کمک می‌کنند.

یکی از سنجه‌های ویژه در اهمیت پایداری، تناوب و تکرار انتشارها است. دواپس، به مهندسان این امکان را می‌دهد که بتوانند سریعتر عیب‌یابی کنند و خطاها را برطرف کنند. این دسته از تمرین‌ها باعث ��اهش شاخص MTTR  می‌شوند. Mean-Time-To-Recover یک متریک بسیار مهم است که نشان می‌دهد سرعت برگشت به وضعیت پایدار در زمان وقوع یک حادثه چقدر است. بنابراین بعد از یک Failure در زیرساخت، بسیار سریعتر می‌توان پایداری را به سرویس بازگرداند.

نرم‌افزارهای مانیتورینگ اپلیکیشن‌ها و سرورها مانند New Relic و Boundary با فراهم کردن دسترسی مهندسان به اطلاعات حیاتی نرم‌افزار و محیط عملیاتی، به شناسایی خطاها و حفظ پایداری کمک می‌کنند.

ترکیب همه این ابزارها و به‌روش ها (Best Practices) همراه با خودکارسازی (Automation) به تیم‌های DevOps اجازه می‌دهد تا پایداری کلی سرویس را بهبود ببخشند و خرابی‌های بحرانی زیرساختی را کاهش دهند. علاوه بر این، آن‌ها را قادر می‌سازد تا در آن هنگام سریعتر و چابک‌تر رفتار کنند.

محیط‌های عملیاتی پایدارتر (More Stable Operating Environment)

تعمیرات سریعتر و آسان‌تر (Faster and Easier Fixes)

ماهیت سریع و چابک تیم‌های DevOps آن‌ها را قادر می‌سازد تا قابلیت‌های جدید را در قالب گسترش‌های کوچک‌تر و ماژولارتر معرفی کنند. از آن جا که این استقرارها بیشتر هدفمند و ایزوله هستند، شناسایی باگ‌ها آسا‌‌ن‌تر است، رفع آن‌ها سریع‌تر انجام می‌گیرد و پیاده‌سازی آن‌ها نیز آسان است. فقط لازم است که تیم‌ها آخرین تغییرات کد را مجددا بررسی کنند تا بتوانند مشکلات را رفع کنند.

این رویکرد مزایای قابل توجهی هم برای کسب‌وکارها دارد. امکان رفع سریع‌تر خطاها باعث رضایت مشتریان می‌شود، منابع ارزشمند را آزاد می‌کند و می‌توان این منابع را بر اعمال دیگری مثل طراحی، توسعه و استقرار عملکردهای و ویژگی‌های جدید متمرکز کرد. استفاده ترکیبی از سیستم‌های کنترل نسخه (Version-Control)، یکپارچه‌سازی مستمر (Continuous-Integration)، ابزارهای استقرار خودکار (Deployment-Automation-Tools) و توسعه مبتنی بر تست (TDD) به تیم‌های DevOps این امکان را داده است که تغییرات را در بخش‌های کوچکتر و به صورت افزایشی (incremental) اعمال کنند.

به دلیل این پیاده‌سازی‌های ماژولارتر، تیم‌های DevOps می‌توانند زودتر مشکلات مربوط به پیکربندی، کدهای اپلیکیشن و زیرساخت را کشف کنند زیرا بعد از اتمام کدنویسی، مسئولیت به تیم دیگری محول نمی‌شود.

به دلیل اعمال تغییرات به صورت کوچکتر و تدریجی، مشکلات، پیچیدگی کمتری دارند و تصمیم‌گیری برای رفع آن‌ها سریع‌تر انجام می‌شود زیرا مسئولیت خطایابی و رفع مشکلات، فقط متوجه یک تیم خاص خواهد بود.

گزارش State of DevOps که هر ساله توسط Puppet Labs منتشر می‌شود، در سال 2015 نشان می‌دهد که شرکت‌های IT با عملکرد و بهره‌وری بالاتر نسبت به رقبای خود با عملکرد ضعیف‌تر، بعد از Fail شدن، 168 بار سریع‌تر قادر به جبران و بهبود وضعیت هستند.

تعمیرات سریعتر و آسان‌تر (Faster and Easier Fixes)

تجزیه سیلوهای کاری (Breaking Down Silos)

با ترکیب چندین تیم و رشته به صورت یک تیم دواپس ناب و معتدل که مجموعه مهارت‌هایی با عملکرد متقابل دارند و به صورت کارآمد و موثر با هم ارتباط برقرار می‌کنند، شما به صورت خودکار انباره‌های سنتی را که به دلیل چند قسمتی شدن به وجود آمده‌اند در هم می‌شکنید و تجزیه می‌کنید. به این ترتیب دیگر هیچ کدام از متخصصان عامل شکست نخواهند بود. همه افراد تیم مسئولیت رسیدن به اهداف کاری را بر عهده می‌گیرند و به دلیل ماهیت مشارکتی دواپس اعضای تیم می‌توانند چندین چالش در حوزه‌های مختلف عملیاتی و توسعه را به عهده بگیرند. البته این رویکرد مزایای زیادی برای یک سازمان دارد و تیم‌ها را قادر می‌کند که اعمال را به سرعت و به صورت موثر انجام دهند و در عین حال کیفیت و ثبات را حفظ کنند.

تجزیه سیلوهای کاری (Breaking Down Silos)

صرفه‌جویی هزینه‌ها و منابع (Resource & Cost Reduction)

با پیاده‌سازی یک رویکرد DevOps می‌توانید هزینه ها و منابع مورد نیاز در پیاده‌سازی‌های سنتی IT را کاهش دهید. IT به صورت سنتی به عنوان یک مرکز ایجاد هزینه تلقی می‌شد اما پیاده‌سازی دواپس نشان داد که این رویکرد ارزش‌های کاری واقعی ایجاد می‌کند. وقتی از رویکردهای مدیریت ناب و ارائه مستمر استفاده می‌کنید، نتایج کیفی بهتر و طول چرخه‌ها کوتاه‌تر می‌شود و در نهایت هزینه‌ها نیز کاهش می‌یابند. این رویکرد به کاهش منابع مورد نیاز از نظر سخت افزار و نیروی انسانی نیز ادامه می‌دهد. یک معماری ماژولار از اجزایی تشکیل می‌شود که به خوبی بسته‌بندی شده‌اند و ارتباط کمی با هم دارند و به سازمان‌ها اجازه می‌دهد که از رایانش ابری به صورت موثر و کارآمد استفاده کنند.

رایانش ابری از طریق استفاده از فرایندهای خودکار و طراحی قوی، سرویس‌ها و محصولاتی را فراهم کرده که توانایی تطبیق با نیازهای مشاغل را دارند. مزایای رایانش ابری بی‌شمار است و همه این مزایا به کاهش هزینه‌ها کمک می‌کنند. هر چند DevOps و رایانش ابری نه متقابلا منحصربه‌فرد و نه مستقیما به هم مرتبط هستند اما در صورتی که با هم ترکیب شوند، یکدیگر را تقویت می‌کنند.

انعطاف‌پذیری ایجاد شده توسط فناوری ابری، این امکان را به تیم‌های دواپس می‌دهد که سریع‌تر نیازهای مشاغل و مشتریان را تامین کنند. اگر نیاز به منابع بیشتر یا یک دیتابیس جدید یا سرورهای تعادل بار باشد، فناوری ابری امکان تحویل خودکار این نیازها را در عرض چند دقیقه فراهم می‌کند.

همچنین سرویس‌های رایانش ابری در مواقع بازیابی از حادثه کمک‌کننده هستند زیرا بیشتر مشکلات توسط ارائه‌دهنده سرویس مدیریت می‌شوند.
همچنین، به‌روزرسانی‌های خودکار نرم‌افزار و زیرساخت، که به صورت سنتی درخانه انجام می‌شد، به ارائه‌دهندگان ابری محول می‌شود. در نتیجه زمان و منابع مورد نیاز در قسمت‌های دیگر آزاد می‌شود.

مزایای دیگری که به کاهش الزامات مربوط به هزینه‌ها و منابع کمک می‌کنند، عبارتند از: حداقل شدن هزینه‌های شروع و هزینه‌های عملیاتی انجام پروژه، افزایش مشارکت، افزایش دسترس‌پذیری و دسترسی به داده‌ها (data availability and accessibility) و بهبود امنیت.

صرفه‌جویی هزینه‌ها و منابع (Resource & Cost Reduction)

افزایش کارایی (Increased Performance)

 

در محیط‌های سنتی IT، زمان و منابع زیادی به هدر می‌رود. معمولا انتظار برای تکمیل کارها توسط دیگران یا حل چندین باره یک مشکل، زمان زیادی را هدر می‌دهد و این امر باعث سرخوردگی و ایجاد هزینه‌های مالی می‌شود.

محیط‌های تولیدی استاندارد و ابزارهای اتوماسیون می‌توانند به پیش‌بینی پذیر شدن استقرارها و تحویل محصولات کمک کنند. این فرایندها، افراد را از انجام کارهای روتین رها می‌کند و به آن‌ها اجازه می‌دهد که بر جنبه‌های خلاقانه‌تر کار خود متمرکز شوند، برای کسب‌وکار ارزش بیشتری ایجاد کنند تا در نهایت همه از سود آن بهره‌مند شوند.

پیچیدگی یا نوع سیستم‌هایی که این شیوه‌ها به آن ها اعمال می شود، فاکتور چندان مهمی نیست. مادامی که معماری نرم‌افزار با در نظر گرفتن قابلیت تست و قابلیت استقرار ایجاد شود، امکان افزایش کارایی بیشتر می‌شود.

در گزارش 2015 State of DevOps Report به چند نکته کلیدی اشاره شده که نشان می‌دهد تیم‌هایی با رویکرد دواپس نسبت به رقیبان‌شان، از کارایی بالایی برخوردار بودند.

  • 30 برابر استقرار کدهای نرم‌افزاری بیشتر است.
  • 200 برابر استقرار نرم‌افزار سریعتر است.
  • پایداری سیستم بیشتر شده است.
  • 60 درصد شکست‌های (Failure) کمتری دارند.
  • 168 برابر سریعتر می‌توانند بعد از مشکلات، بهبود یابند (MTTR).

افزایش کارایی (Increased Performance)

خلاقیت و نوآوری (Innovation & Creativity)

همانطور که در بالا اشاره شد، معرفی ادغام مستمر/یکپارچه‌سازی مستمر/CI، استانداردسازی محیط‌های تولید و استقرارهای خودکار/CD، کارشناسان را قادر می‌سازد تا بر جنبه‌های مبتکرانه و خلاقانه‌تر نقش خود بیشتر تمرکز داشته باشند. زمان و منابع بیشتری که صرف آزمایش و نوآوری می‌شود، به تیم‌ها امکان توسعه و انتشار نرم افزارهای بهبود یافته را می‌دهد و این امر مستقیما به رسیدن به اهداف بیزنسی ترجمه می‌شود. محیط و فرهنگی که DevOps به ایجاد و پرورش آن کمک می‌کند، به درک عمیق‌تر و پیاده‌سازی به‌روش‌ها کمک می‌کند.

خلاقیت و نوآوری (Innovation & Creativity)

رضایت شغلی (Job Satisfaction)

به عنوان یک مهندس DevOps کاملا متعهد، می‌توانم با توجه به تجربیاتم به شما بگویم که کار کردن در یک محیط مشارکتی و چندمهارتی، عامل بزرگی در زمینه رضایت شغلی است. من در نقشم به عنوان سرپرست توسعه‌دهنده‌ اپلیکیشن‌های وب، تمامی جوانب چرخه عمر محصول را مدیریت می‌کنم؛ از مدیریت پیکربندی و زیرساخت گرفته تا توسعه، تست، اتوماسیون و استقرار. توانایی تشخیص مشکلات سرور، همزمان با دارا بودن مجموعه مهارت‌های لازم برای پیاده‌سازی اصلاحات، سرمایه‌ای ارزشمند برای ما است. اما دلیل اهمیت رضایت شغلی چیست؟

طبق گزارش سال 2014 Sate of DevOps رضایت شغلی عامل شماره یک پیش‌بینی عملکرد (کارایی) سازمانی است. یعنی رضایت اعضای تیم در انجام نقش‌شان عامل بسیار مهمی در افزایش کارایی شرکتی است.

شیوه‌ها و فرهنگ دواپس رضایت کارمندان را افزایش می‌دهد و این امر منجر به نتایج شغلی بهتر می‌شود.

رضایت شغلی (Job Satisfaction)

شکست‌های کمتر (Fewer Failures)

داده‌های گزارش سال 2014 State of DevOps نشان داد سازمان‌هایی که عملکرد خوبی دارند، تعداد شکست‌هایشان (خرابی‌هایشان) 50 درصد کمتر است. این روند ادامه پیدا کرد و گزارش سال 2015 نشان داد سازمان‌هایی که طرز تفکر و فرهنگ دواپس را اتخاذ کرده‌اند، نسبت به آن‌هایی که رویکرد دواپس را پیاده‌سازی نکرده‌اند، 60 برابر کمتر دچار شکست (خرابی) می‌شوند. این اطلاعات بسیار واضح هستند و مزایای عظیم DevOps را به عنوان یک طرز تفکر و فرهنگ برای مشاغل و البته افراد، مشخص کردند. شکست کمتر به معنی زمان بیشتر عملکرد سرویس و نیاز به منابع کمتر برای حل مشکلات است؛ در نتیجه به شما امکان می‌دهد که تمرکز بیشتری بر بهبودهای بیشتر و ابتکارات خلاقانه داشته باشید.

منبع: hidevops.com به نقل از purple griffon

جمع‌بندی

امیدوارم در این مقاله توانسته باشم مزایای دواپس را مشخص کنم. فرهنگ فناوری اطلاعات مدام در حال تغییر است و روش‌های سنتی مدیریت انتشار محصولات، اغلب ناکارآمد، هزینه‌بر و زیان‌بخش هستند. کلمه DevOps، واژه نسبتا جدیدی به شمار می‌رود ولی قرار است ماندگار شود و در حال متحول کردن صنعت فناوری اطلاعات است.

افزایش کارایی، کاهش هزینه‌ها و تولید نرم‌افزار بهتری که شکست‌های (Failure) کمتری داشته باشد، مواردی هستند که تمام فروشنده‌های حوزه فناوری اطلاعات باید در راستای دستیابی به آن‌ها داشته تلاش کنند. با استفاده از یک رویکرد دواپس این موارد قابل دستیابی‌تر هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دواپس و این که سازمان شما چطور می‌تواند تغییری فرهنگی به سمت پیاده‌سازی بهترین روش‌های DevOps داشته باشد، با ما در ارتباط باشید.