یلدا، بهانه دوست داشتنی ما

۱۴۰۰/۱۰/۰۱
یلدا، بهانه دوست داشتنی ما

یلدا بیش از همه چیز برای ما ایرانی‌ها یادآور اوقات خوشی هست که در کنار هم گذرانده‌ایم. ما هر سال در آسا این شب را درکنار همکارانمان در رستوران یا شرکت جشن می گرفتیم و سعی می کردیم تا با این بهانه دوست داشتنی شادی را در جمع آسایی‌ها پررنگ‌تر کنیم. خیلی از ما خاطرات بازی‌های گروهی مثل پانتومیم یا هنرنمایی دوستان با سازهای خوش آوا و آوازهای دلنشین را فراموش نمی‌کنیم. البته حضور پررنگ خوراکی های مخصوص یلدا مثل آجیل، هندوانه و انار که با صمیمیت خورده می‌شد.

متاسفانه دو سال است که  به دلیل شیوع بیماری کرونا ما در آسا شب یلدا را کنار هم جشن نگرفتیم، اما بسته‌های کوچکی برای بزرگداشت این جشن و فراهم کردن مقدمات این شب خاطره انگیز، برای همکاران عزیز آماده کردیم. خیلی از همکاران ما همچنان دور کار هستند و ما با ارسال بسته‌ها سعی کردیم تا بتوانیم با یادآوری این مناسبت برای آن‌ها در این موقعیت ویژه، شادی را فراموش نکنیم. 

شب یلدا یک جشن باستانی است که با بیش از 7 هزار سال قدمت، در ایران زمین برگزار می‌شود.این جشن در هنگام غروب آفتاب در 30 آذر آغاز شده و در طلوع آفتاب 1 دی پایان می یابد. شب یلدا، شب چله، خورشید شکست‌ناپذیر و میلاد مهر هم نامیده می‌شود. 

دوست‌داشتنی‌ترین ویژگی یلدا این است که تبدیل به بهانه‌ای، هر ساله شده است، برای ما آدم‌ها که فارغ از دل مشغولی‌ها و مشکلات به دور هم جمع شویم و با برپایی یک محفل گرم، خاطراتی، فراموش نشدنی را رقم بزنیم. 

آیین‌ها و رسومات مختلفی در هر قسمت از ایران و جهان برای این شب وجود دارد، اما بیشتر از همه، ما این شب را با آماده کردن خوردنی‌هایی مثل آجیل، شیرینی، هندوانه، انار و... و انجام کارهایی مثل حافظ خوانی، تعریف کردن داستان‌های قدیمی، بازی های دسته جمعی و .... سپری می کنیم. 
فراموش نکنیم یلدا از گذشتگان به ما رسیده است و ما میراث دار آیندگان هستیم . با گرامی داشت جشن‌هایی مثل یلدا و ساختن خاطرات به یادماندنی، به زیباترین شکل این آیین‌ها را پاس بداریم. از صمیم قلب آرزو می‌کنیم بعد از ضعیف شدن بیماری کرونا، بتوانیم باز هم در سال‌های پیشرو فرصت جشن گرفتن یلدا را در کنار هم و در آسا داشته باشیم.