خانه عماد، سرپناهی برای کودکان بیمار

۱۴۰۰/۰۶/۳۰
خانه عماد، سرپناهی برای کودکان بیمار

مسئولیت اجتماعی و کمک به هم نوعان جزئی از فرهنگ سازمانی ما در آسا است. همکاران و آسا به صورت ماهانه مبلغی را برای رسیدگی به امور خیریه، اختصاص می‌دهند و ما همیشه به دنبال نهادهایی هستیم تا بتوانیم از طریق آن‌ها قدم مثبتی برای جامعه و هموطنان خود برداریم. مراکز مختلفی به ما معرفی می‌شوند که پس از احراز درستی مجوزها و اطمینان از اعتبار موسسه، امکان همکاری با آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

در ماه مرداد با مجموعه خانه آرمان عماد که یک سازمان مردم‌نهاد است، آشنا شدیم. این خانه توسط مادر و دختری تاسیس شده است که طعم تلخ از دست دادن کودک‌شان عماد آرمان شامخی را در غربت چشیده‌اند‌ و بهتر از هر کسی با نیازها و سختی‌های دوران بیماری و نگهداری از کودک بیمار آشنا هستند. خانه عماد برای خانواده‌های کودکانی که از شهرهایی غیر از تهران، برای عمل‌های جراحی مربوط به پیوندهای مغز استخوان و پیوند اعضا به تهران می‌آیند، امکان اسکان رایگان فراهم می‌کند. کودک بیمار و مادرش می‌توانند پس از انجام عمل جراحی، بدون دغدغه در این مرکز با شرایط بهداشتی استاندارد و مراقبت کافی سکونت داشته باشند. حتی هزینه‌های رفت‌و‌آمد آن‌ها به مراکز درمانی نیز تحت پوشش این موسسه قرار دارد.

خانه عماد بر اساس تجربه خانواده‌ شامخی از سکونت در خانه‌های رونالد مک‌دونالد و با الگو گرفتن از خیریه هدیه زندگی تاسیس شده است. خانواده عماد، انگیزه‌ خود از تاسیس خانه عماد را چنین عنوان می‌کنند:

«انگیزه ما از تاسیس بنیاد، به واسطه تجربه‌ای شکل گرفت که در دوران بیماری عماد داشتیم. همه بیمارستان‌های عماد در فاصله بسیار زیادی از شهر محل زندگی ما قرار داشتند. در اطراف همه این بیمارستان‌ها مجموعه‌هایی توسط موسسات خیریه برای اقامت خانواده‌های بیماران تاسیس شده ‌بود. این در حالی‌ است که در ایران، بسیاری از خانواده‌‌ها که برای درمان فرزندشان به شهرهای دیگر می‌روند، در طول دوران بستری، درون چادرهای مسافرتی در کنار بیمارستان‌ها اقامت دارند. آرزوی ما این است که هیچ خانواده‌ای در طول زمان بستری فرزند خود دغدغه‌ای از بابت اقامتگاه مناسب و دسترسی به غذای سالم و بهداشتی نداشته باشد. ماموریت ما در بنیاد عماد این است که در دوران پر فراز و نشیب بیماری کودکان همراه خانواده‌ها باشیم و با تمام توان به آن‌ها کمک کنیم تا در این مسیر با روحیه‌ای بهتر، با انرژی و پرتوان قدم بردارند.»

ما در آسا سعی کردیم با کمک به خانه عماد، قدم کوچکی در راستای آسایش کودکان و خانواده‌های درگیر بیماری برداریم تا شاید مرهمی هرچند اندک برای دردهای آن‌ها باشیم. تداوم این کار زیبا و حمایت از دیگران، یکی از اهداف پایدار ما در آسا است. امیدواریم بتوانیم این رویه را به بهترین شکل ادامه دهیم.